VENEDİK'OLOJİ...

Roma'dan San Marino'ya ve oradan da Venedik'e videomuzu da buraya bırakıyorum eğlencelik olsun:Mestre bölgesinden Venedik'e uzun bir köprüyle bağlanıyor.
AIRBNB ile kiraladığımız evi google street view ile gitmeden gördük bile :)
Venedik'e gitmek için kullandığımız otobüsten indiğimiz son durak burası
  • Diğer yazılarımızı okuyanlar bilirler aslında seyahatimiz için kiraladığımız arabamız vardı. Niçin otobüs kullandınız diyenler için; size nacizane tavsiyem arabanızla Venedik'e gitmemeniz yönünde. Çünkü mecburen buradaki otoparklara bırakmanız gerekecek başka yere bırakmak yasak ve otoparklar da baya pahalı. Biz arabamızı kaldığımız evin otoparkında bıraktık. Yani Venedik'te işinize yaramayan bir şey araba. 
Arabalar ve motosikletler için büyük otoparklarklar mevcut Venedik'te ihtiyacınız olmayacak nasılsa
  • Otobüsten indiğimiz gibi bir köprüden geçerek büyük kanalın etrafında gezinmeye başladık. Evden kaçarak uzaklaştığımız için kahvaltı yapamamıştık. Bulduğumuz ilk kafeden mug termoslarmız için sıcak su istedik. Sağolsun İtalyanlar bu konuda bizi hiç kırmadılar. İstediğimiz kafelerden sıcak su vermeyen yok gibi birşeydi. Sıcak sularımıza sallama çaylarımızı demledik ve bir arasokakta kanalın kıyısında Türk usulü kahvaltımızı yaptık. Ne varsa bizim soframızda var doğrusu. Roma da 3 gün boyunca İtalyanlar gibi yaşayalım ve kraker-kahve ikilisiyle karnımızı doyuralım dedik valla hayattan soğuduk. Bu yüzden Venedik'in romantik sokaklarında domatesli, peynirli, ekmekli kahvaltımızı yaptık. Buyrun bu da videomuz: 

  • Yaptığımız plana göre öncelikle duraklara en uzak nokta olan San Marco Meydanı'na gidip orayı bitirdikten sonra geze geze duraklara geri dönmekti. Meydana gitmek için de kendimizi çok yormamak adına bizim metrobüs misali "vaporetto"lara bindik. Oldukça kalabalık olan bu araçlarda inen binen baya yoğun. Büyük kanalın etrafında sıklıkla iskeleler mevcut. Vaporettolar kanalda zikzak çizerek ilerliyorlar. Yani duraklar karşılıklı bir bu yakada duruyor bir karşı derken yavaş yavaş ilerliyor ve San Marco Meydanı'na kadar gidiyor. Yani gezerken baktınız yoruldunuz, büyük kanala doğru çıkın ve en yakın duraktan bir vaporettoya atlayın gideceğiniz yere en yakın yerde inersiniz. Sadece durakları dikkatlice takip etmeniz yeterli. Vaporetto biletleri 7 euro ama biz yine bir şekilde ücretsiz bindik. Biz mi çok açık gözüz yoksa bu İtalyanlar çok mu iyi niyetli anlamadık ama duraklardaki açık kapılar biletinizi almadan gel geç der gibi duruyorlar. 
Vaporettonun açık kısmından bir görünüm
Vaporettonun içinde acaba hangi duraktayız gerginliği
Meydana en yakın bu durakta iniyoruz
  • Vaporettodan inince çok kısa bir yürüyüşle meydana ulaşıyoruz. Bunun için duraktan çıkan kalabalığı takip etmemiz yeterli oluyor. Zaten herkes biz gibi turist ve meydana gidiyor. Genel olarak Venedik'te görülmesi gereken yerleri aşağıdaki haritada işaretledim ve altında da bir liste oluşturdum. Böylece ilginizi çekebilecek olanlarını seçmek daha kolay olabilir.
Haritanın üstüne tıklayarak büyük boyutta bakabilirsiniz

SAN MARCO MEYDANI 

-St Theodore ve St Mark Sütunları

-Biblioteca Nazionale Marciana (Kütüphane)

-Doge's Palace (Dükler Sarayı)

-San Marco Bazilikası *Museo Marciano

-Campanile di San Marco (Aziz Mark'ın Çan Kulesi)

-Museo Corner

-Museo Archeologico Nazionale

-Ponte dei Sospiri (Ahlar Köprüsü)

ACCADEMİA

BASİLİCA Dİ SANTA MARİA DELLA SALUTE

MURANO-BURANO ADALARI


Vaporettodan inince Giardini Reali Parkının önündeki küçük pazardan geçerek San Marko'ya ulaşılıyor.
San Marco Meydanına kanaldan bakınca dev Çan Kulesi adeta size meydanın yerini gösteriyor. 
Meydana gelince şehrin koruyucu azizlerinin simgesi olan 2 sütun bizi karşılıyor. Biri şehrin koruyucu meleği St Theodore biri de şehre adını veren Aziz Marc'ın sütunları 
Venedik'teki Biblioteca Nazionale Marciana, İtalya'daki el yazmalarının muhafaza edildiği en eski kütüphanelerden biridir. Aynı zamanda dünyadaki en büyük klasik eserleri koleksiyonlarından birine sahiptir
Dükler Sarayı geçmişte mahkeme salonu, hapishane ve Venedik düklerinin evi olarak kullanılmış. Eğer isterseniz ekstra bilet alıp Secret Itineraries isimli, saraydaki gizli odaların gezdirildiği  rehberli tura katılıp sarayın tüm sırlarını öğrenebilirsiniz.
San Marco Bazilikası, Bizans mimarisinin güzel bir temsilcisi ve İstanbul’daki Ayasofya örnek alınarak tasarlanmıştır. Ön kısmındaki yaldızlı parlak işlemeler Venedik’in zenginliğini simgelemek için yapılmış. Bazilikanın ön cephesinde göreceğiniz dört at heykelinin orjinalleri açık havada daha fazla kalmaması için 40 yıl kadar önce bazilikanın içinde korumaya alınmıştır. Bu heykeller İstanbul'daki -şu anda mevcut olmayan- hipodrumdan Haçlı seferleri sırasında çalınarak buraya getirilmiştir. Eğer bazilikaya yolunuz düşerse içerideki Marciano Müzesinde bu atları ve yine kaçırılan daha nicelerini görebilirsiniz.

Campanile Çan Kulesi'ne merdivenlerle çıkış yasak olduğundan 6 Euro’ya bilet alarak asansör ile tepesine çıkıp güzel bir Venedik manzarası seyredebilirsiniz.


Bazilica di Santa Maria della Salute Şu meşhur maskelerin olduğu fotoğraflardan koymazsam bu Venedik yazısı eksik kalır dimi. 
Cam sanatıyla meşhur olan Venedik'e özgü cam kolye uçları da çok şirindi ve sevdiklerimiz için hatırası olan hediyeler oldular.
Ben arkada kolye seçerken sıkılan insanlar olmadı değil tabii, onu da bu maskeler oyaladı. Tamam canım sana da bi maske alacam ben :) Yalnız bu maskeleri veba salgını esnasında doktorların taktığı bilgisini de şuraya iliştiriveriyim de aklımda duracağına blogda dursun dimi.
  • Bir de Venedik klişelerinden en önemlisiyle yazımıza son verecek olursak bir Gondol sefası yapmak istersiniz dimi. Bizim zaman mevhumumuzdan kaynaklı yapamadığımız bu olayı yapmak da biraz pahalı ama bana göre değer tabii. Gondol turları maksimum 6 kişilik oluyor ve 80 euro. Yani 2 kişi de binseniz 6 kişi de aynı fiyatı paylaşıyorsunuz. Eğer otelde kalıyorsanız buralarda kişi sayısını tamamlayarak gondol turlarını organize ediyorlar. Ama siz bireysel giderseniz de öncesinde pazarlığınızı yapın çünkü siz bir turistsiniz ve her yerde dolandırılma ihtimaliniz var unutmayın.   • Venedik'e gitmeden önce okuduğum ve bana büyük yardımı dokunan tüm blog yazılarına ve videolara teşekkür ederim. 
  • Eklemek istediklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Buraya kadar okuyanlar için teşekkür babında yüzünüzde minik bir tebessümle blogdan ayrılasanız diye  komikli bir Venedik videomuzu da aşağıya eklemek istedim. San Marino'dan Venedik'e uzanan otoban maceramızda polis çevirmesindeki telaşımız ve sürprizli sonu diyelim bu videonun adına.
İyi seyirler...


Gezen Kafalar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,